Wydział Lekarski II Akademii Medycznej im.Karola Marcinkowskiego został utworzony na mocy uchwały Senatu Uczelni z dnia 25.02.1992r. jako Wydział Medyczny. 11 marca 1992r. nazwa ta została zastąpiona nazwą obecną. Zgodnie z wnioskiem ówczesnego Rektora, prof.dr hab. Antoniego Pruszewicza, na nowo utworzony Wydział przeniesiono Oddział Stomatologii oraz utworzono dwa nowe oddziały: Oddział Kształcenia Podyplomowego i Oddział Kształcenia w Języku Angielskim. Zgodnie z postanowieniem Senatu Rektor Pruszewicz powołał komisarycznie na dziekana Wydziału prof.dr hab. Macieja Gembickiego, na prodziekana Oddziału Kształcenia Podyplomowego – prof.dr hab. Bogdana Rydzewskiego a na prodziekana Oddziału Kształcenia w Języku Angielskim – prof.AM.dr hab. Bolesława Kędzię. Prodziekanem Oddziału Stomatologii pozostał wybrany w 1990r. prof.dr hab. Leszek Lewandowski.
Siedzibą Dziekanatu nowo utworzonego Wydziału zostało Collegium Wrzoska przy ul. Dąbrowskiego 79.
Jednym z pierwszych zadań nowego Wydziału było opracowanie czteroletniego programu nauczania medycyny, opartego na programie amerykańskich szkół medycznych. Przygotowany przez dziekana, prof.dr hab. Macieja Gembickiego, program został, po podpisaniu przez Rektora, zatwierdzony w dniu 4 grudnia 1992r. przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej Jedno¬cześnie dziekani obydwóch Wydziałów Lekar¬skich — prof.dr hab. Kazimierz Rzymski i prof.dr hab. Maciej Gembicki —prowadzili konsultacje i rozmowy z kierownikami poszczególnych jednostek orga¬nizacyjnych, dotyczące składu obydwu Wydziałów. Przedstawione przez nich propozycje składów Wydziałów Lekarskich I i II zostały zatwierdzone przez Senat AM w dniu 11 marca 1993 r. Na tej podstawie władze dziekańskie Wydziału II wystąpiły do Centralnej Komisji ds Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych z wnioskiem o przyznanie nowo utworzonemu Wydziałowi uprawnień do nadawania stopni na¬ukowych, co nastąpiło 29 listopada 1993 roku.
Zgodnie ze Statutem AM, w maju 1993 roku przeprowadzone zostały wybory do władz Uczelni, które wyłoniły nowe władze dziekańskie Wydziału w osobach: dziekan —
prof dr hab. Bogdan Miśkowiak, prodziekan Oddziału Stomatologii — prof.dr hab. Honorata Limanowska-Shaw, prodziekan Oddziału Kształcenia w Języku Angielskim — prof.dr hab. Wojciech Dyszkiewicz i prodziekan Oddziału Kształcenia Podyplomowego — prof.AM
dr hab. Krzysztof Linke.
Władze dziekańskie w tym składzie sprawowały swój urząd przez dwie kadencje, tj. do 30.08.1999.
Zadania w zakresie dydaktyki przeddyplomowej Wydziału Lekarskiego II skupiały się na realizacji programu nauczania studiów stomatologicznych oraz programów anglojęzycznych a także realizacji kształcenia na kierunku lekarskim studentów z Wydziału Lekarskiego I.
Sześcioletni okres kadencji władz dziekańskich w pełni ustabilizował i rozwinął działalność Wydziału, szczególnie w zakresie medycznych programów anglojęzycznych. Podjęto również, uwieńczone sukcesem, działania w celu poprawienia bazy dydaktycznej do klinicznego nauczania stomatologii.
W 1999r dziekanem Wydziału Lekarskiego II została wybrana prof.dr hab. Honorata Limanowska-Shaw, a prodziekanami : ds Oddziału Stomatologii - prof.dr hab. Małgorzata Bruska, ds Oddziału Kształcenia w Języku Angielskim - dr hab. Andrzej Oko, zastąpiony w następnej kadencji przez dr hab.med. Grzegorza Oszkinisa, ds Oddziału Kształcenia Podyplomowego - prof.AM dr hab. Wanda Horst-Sikorska.
Działający w składzie Wydziału Lekarskiego II Oddział Stomatologii prowadzi swą działalność dydaktyczną w oparciu o regulacje prawne Ministerstwa Zdrowia. Rekrutacja studentów na Oddziale Stomatologii przebiega zgodnie z przyjętymi w Uczelni zasadami.
W oparciu o przyznany przez Ministerstwo Zdrowia limit każdego roku przyjmuje się 72 studentów. Od 1993r. na mocy uchwały Senatu przyjmowani byli również wolni słuchacze, opłacający naukę w Akademii Medycznej. W roku akademickim 2004/2005 rozpoczęto kształcenie techników dentystycznych w programie licencjackich studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz higienistek dentystycznych (tylko studia stacjonarne). W roku akademickim 2005/2006 uruchomiono kierunek Biotechnologia a w roku 2006/2007 - kierunek Dietetyka.
Od początku istnienia Wydziału Lekarskiego II do końca roku 2012 dyplomy lekarza-stomatologa otrzymało 1814 absolwentów Oddziału Stomatologii, 197 techników dentystycznych i higienistek stomatologicznych, 109 absolwentów biotechnologii i 210 absolwentów dietetyki.
W 2000 roku, dzięki wieloletnim wysiłkom władz Uczelni i wydatnej pomocy wielkopolskich parlamentarzystów rozpoczęto budowę nowych pomieszczeń do nauczania przedklinicznych i klinicznych dyscyplin stomatologicznych. Nowe Centrum Klinik Stomatologicznych zostało oddane do użytku w 2004 r.
Kształcenie na kierunku lekarsko-dentystycznym na Wydziale Lekarskim II uzyskało w wyniku kontroli przeprowadzonej przez Państwową Komisję Akredytacyjną w 2004 roku ocenę wyróżniającą, a w roku 2010 - ocenę pozytywną.
Działający od 1992 roku Oddział Kształcenia Podyplomowego prowadzi obowiązkowe kursy specjalizacyjne i doskonalące w zakresie specjalności medycznych i stomatologicznych.
Ponadto w 1994 roku powołano Podyplomowe Studium Optometrii a w 2007 roku uruchomiono Podyplomowe Niestacjonarne Studium Metodologii Badań Naukowych
Największym wyzwaniem w działalności Wydziału było zorganizowanie, wprowadzenie i doskonalenie nauczania medycyny w języku angielskim. Powołany do realizacji tego ambitnego zadania Oddział Kształcenia w Języku Angielskim rozpoczął swą działalność we wrześniu 1993r., kiedy to pierwsza grupa studentów amerykańskich zaczęła studia w programie 4-letnim.
Dwa lata później władze Uczelni podjęły decyzję o przyjęciu pierwszej grupy studentów na 6-letni program medycyny w języku angielskim, odpowiadający programowi polskiemu a przeznaczony dla kandydatów z ukończoną szkołą średnią. W roku akademickim 2001/2002 rozpoczęto nauczanie stomatologii w języku angielskim.
Wprowadzenie i realizacja tych programów wymagały wielkiego wysiłku, zarówno ze strony władz, zaangażowanych w realizację programów nauczycieli akademickich oraz pracowników dziekanatu. Pozwoliło to na ich rozwinięcie i udoskonalenie.
Mimo okresowych trudności, wynikających z braku odpowiedniej jakości pomieszczeń dydaktycznych, przygotowania nauczycieli do tego wymagającego nowego podejścia sposobu nauczania udało się wszystkie programy utrzymać i wydatnie udoskonalić. Wskazuje na to rosnąca liczba kandydatów na te studia. Dziewiętnaście lat temu rozpoczynaliśmy nauczanie z 16-osobową grupą studentów a obecnie, w roku akademickim 2012/2013 we wszystkich trzech programach anglojęzycznych, tzn. 4-letnim i 6-letnim programie medycyny oraz 5-letnim programie stomatologii studiuje 783 studentów, głównie ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Norwegii i Tajwanu
Obecnie, z perspektywy 19-tu lat można powiedzieć, że programy anglojęzyczne w naszej Uczelni odniosły sukces. Uzyskane w ramach realizacji tych programów środki finansowe przyczyniły się do unowocześnienia sal dydaktycznych Uczelni, ich właściwego wyposażenia w środki audiowizualne, budowy nowych domów studenckich. Korzystają z tego wszyscy studenci naszej Uczelni.
W roku 2005 odbyły się kolejne wybory władz Akademii Medycznej. Dziekanem Wydziału Lekarskiego II został prof.dr hab. Andrzej Tykarski. Prodziekanem ds Oddziału Kształcenia w Języku Angielskim został ponownie prof.AM dr hab. Grzegorz Oszkinis, prodziekanem ds Oddziału Stomatologii wybrano prof.AM dr hab. Jerzego Sokalskiego, a prodziekanem ds Oddziału Kształcenia Podyplomowego – dr hab.med. Wiesława Markwitza.
W październiku 2005 roku dziekanat Wydziału Lekarskiego II zmienił siedzibę i obecnie mieści się w najnowszym budynku Akademii
Medycznej zwanym Centrum Klinik Stomatologicznych.
W roku 2008 odbyły się kolejne wybory władz Uczelni, wtedy już Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego.
Dziekanem Wydziału został ponownie wybrany prof.dr hab. Andrzej Tykarski, prodziekanem ds Oddziału Stomatologii - dr hab. Jerzy Sokalski prof.UM , prodziekanem ds Kształcenia Podyplomowego - dr hab. Wiesław Markwitz prof.UM. W miejsce prodziekana ds Oddziału kształcenia w Języku Angielskim prof.dr hab. Grzegorza Oszkinisa, który zakończył swoją kadencję, wybrano dwóch nowych prodziekanów.
Prodziekanem ds Biotechnologii i Dietetyki została wybrana dr hab. Agnieszka Dobrowolska-Zachwieja prof.UM a prodziekanem ds Nauki Stopni Naukowych - prof.dr hab. Zbigniew Krasiński.
W tym samym roku decyzją władz Uczelni utworzono Centrum Nauczania w Języku Angielskim z siedzibą przy ul. Jackowskiego 41, w skład którego weszli pracownicy Oddziału Kształcenia w Języku Angielskim.
Dziekan, prof.dr hab. Andrzej Tykarski, zakończył swoją drugą, już 4-letnią, kadencję w 2012 r. i w kolejnych wyborach został wybrany Prorektorem ds Organizacji, Promocji i Rozwoju Uczelni. Następnym Dziekanem na kadencję 2012-2016, piątym w historii Wydziału, został wybrany prof.dr hab. Zbigniew Krasiński.
Prodziekanami zostali : ds Oddziału Stomatologii - dr hab. Anna Surdacka prof.UM, ds Oddziału Biotechnologii, Dietetyki i Optometrii - prof.dr hab. Maria Iskra, ds Kształcenia Podyplomowego - dr hab. Agnieszka Dobrowolska-Zachwieja prof.UM, ds Nauki i Stopni Naukowych - prof.dr hab. Michał Nowicki.
W 2012 roku uruchomiono na Wydziale nowy kierunek studiów, a mianowicie Optometria - studia pierwszego stopnia.
20 grudnia 2012r. w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym odbyła się uroczysta sesja poświęcona 20-leciu Wydziału Lekarskiego II. W programie sesji były m. in. wystąpienia na temat historii Wydziału i na temat jego przyszłości a także wręczenie statuetek "KOMEDY 2012" osobom zasłużonym dla powstania i rozwoju Wydziału.
W kadencji 2012 - 2016 nastąpiło znaczne rozszerzenie oferty kształcenia na Wydziale. Uchwałą Senatu z 18 grudnia 2013r. utworzono kierunek Protetyka Słuchu - studia II stopnia a uchwałą z 28 maja 2014 r. - kierunek Optometria - studia II stopnia. Jednocześnie prowadzony na Wydziale kierunek Biotechnologia - studia I i II stopnia uzyskał w kwietniu 2014r. pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej.
Ofertę kształcenia na Wydziale wzbogaciło również utworzenie studiów podyplomowych :
Z uznaniem spotkała się działalność naukowa Wydziału. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na podstawie kompleksowej oceny jakości działalności naukowej, przyznało Wydziałowi Lekarskiemu II kategorię naukową A.
W grudniu 2015r. na posiedzeniu Rady Wydziału po raz kolejny wręczono statuetki "KOMEDY " osobom zasłużonym dla rozwoju Wydziału.
W roku 2016 odbyły się kolejne wybory władz uczelni.
Dziekanem Wydziału na kadencję 2016-2019 został ponownie prof. dr hab. Zbigniew Krasiński.
Prodziekanami zostali:
prof. dr hab. Anna Surdacka – ds. Oddziału stomatologii
prof. dr hab. Maria Iskra -ds. Oddziału Studiów Biomedycznych
prof. dr hab. Lidia Gil – ds. Nauki i Stopni Naukowych
prof. dr hab. Justyna Opydo-Szymaczek – ds. Studiów anglojęzycznych
prof. dr hab. Mariola Ropacka-Lesiak – ds. Kierunku lekarskiego
W roku 2016r. został utworzony na Wydziale Lekarskim II kierunek lekarski nad którym pieczę miała prof. dr hab. Mariola Ropacka-Lesiak. Kierunek istniał na Wydziale 3 lata i ze względów proceduralnych w 2019 roku został przeniesiony na Wydział Lekarski.
W 2017r. kierunek dietetyka został przeniesiony na Wydział Lekarski, a w roku 2019 ponownie wrócił na nasz Wydział.
24 listopada 2017 roku odbyły się uroczyste obchody 25-lecia powstania Wydziału Lekarskiego II. Uroczysta Gala miała miejsce w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym, została uświetniona znakomitymi gośćmi oraz koncertem.
Obchody były połączone z Konferencją Dziekanów Wydziałów Medycznych, gdzie Wydział Lekarski II był gospodarzem.
Z dniem 1 października 2019 roku Wydział Lekarski II zmieniał nazwę na Wydział Medyczny (na mocy Uchwały nr 19/2019 Senatu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z dnia 20 marca 2019 roku).
W roku 2019 zostały wybrane władze na przejściową kadencję 2019-2020 w następujących osobach:
Dziekan- prof. dr hab. Maria Iskra
Prodziekani:
prof. Barbara Dorocka-Bobkowska – ds. kierunku lekarsko-dentystycznego i technik dentystycznych
prof. dr hab. Paweł Bogdański – ds. kierunku dietetyka i neurobiologia
prof. dr hab. Dorota Hojan-Jezierska – ds. kierunków optometria, protetyka słuchu, elektroradiologia
W roku 2019 zostały przeniesione na nasz Wydział następujące kierunki: elektroradiologia z Wydziału Nauk o Zdrowiu i neurobiologia z Wydziału Lekarskiego.
Wiosną 2020 roku zostały wybrane władze na kolejną kadencję 2020-2024.
Dziekanem Wydziału został dr hab. Wiesław Markwitz prof. UMP
Prodziekanami:
dr hab. Agnieszka Przystańska – ds. kierunków lekarsko-dentystycznego i technik dentystycznych
prof. dr hab. Paweł Bogdański – ds. kierunków dietetyki i neurobiologii
dr hab. Jakub Żurawski – ds. kierunków biotechnologii medycznej, optometrii, protetyki słuchu i elektroradiologii.
W roku 2023 został utworzony na Wydziale I stopień kierunku protetyka słuchu.
Pamiątkowe zdjęcie Rady Wydziału Medycznego z dnia 19 czerwca 2024 roku.
Na ostatnim posiedzeniu Rady Wydziału Medycznego w roku akademickim 2023/2024 JM Rektor prof. dr hab. Andrzej Tykarski podziękował w imieniu swoim oraz członków Rady Wydziału dr hab. Wiesławowi Markwitzowi prof. UMP za pełnienie funkcji Dziekana oraz dr hab. Agnieszce Przystańskiej prof. UMP, prof. dr hab. Pawłowi Bogdańskiemu, dr hab. Jakubowi Żurawskiemu za pełnienie funkcji Prodziekana w kadencji 2020-2024.
Wiosną 2024 roku zostały wybrane władze na kolejną kadencję 2024-2028.
Dziekanem Wydziału została prof. dr hab. Aleksandra Dańczak-Pazdrowska.
Prodziekanami:
prof. dr hab. Agata Czajka-Jakubowska – ds. kierunków lekarsko-dentystycznego i techniki dentystyczne
prof. dr hab. Paweł Bogdański – ds. kierunków dietetyka i neurobiologia
prof. dr hab. Tomasz Szczapa - ds. kierunków optometria, protetyka słuchu i elektroradiologia
dr hab. Joanna Budna-Tukan – ds. kierunku biotechnologia medyczna